Tansiyon Ölçümü ve Takibi

Tansiyon Ölçümü ve Takibi

Medika sağlık kabini siz değerli hastalarımızın talebi doğrultusunda 7/24 saat esasına göre evinizde hastaneye gitmeden izole bir şekilde   kardiyoloji hekimi muayenesi ve holter, tansiyon holter ,ritim holter ve normal Tansiyon takibi  yapılmaktadır.

Tansiyon, şeker ve saturasyon (kandaki oksijen düzeyi) takibinin düzenli olarak yapılması, hastaların sağlık durumlarını iyiye götürebilmek ve diğer sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek adına önemli işlemlerdir. Tarafımızdan sağlanan ve evde yapılan bu işlemler hastalara ve ailelerine önemli avantajlar sağlamaktadır.

Evde Tansiyon Takibi

Tansiyon, atardamarların içindeki kan basıncına verilen isimdir. Büyük tansiyon ve küçük tansiyon adlarıyla bilinen değerlerin ölçülmesi olarak adlandırılabilir.

Tansiyon ölçümü sistolik ve siastolik basıncın ölçüldüğü ve 140/90 mmHg (milimetre civa) gibi ifadelerle gösterilen bir değer olarak ortaya çıkar. Erişkinlerde ortalama büyük tansiyonun 120-130 mmHG, küçüK tansiyonun ortalama 70-90 mmHg aralığında olması normal kabul edilir.

Tansiyon ölçümü basit bir işlem olsa da çok önemli ve birçok durumda hayat kurtarabilen bir işlemdir. Düşük tansiyon ve özellikle yüksek tansiyon (hipertansiyon) daha önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir ya da önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Hipertansiyon (yüksek tansiyon) kalp krizi, böbrek ve kalp yetmezliği, beyin kanaması veya inme gibi sağlık sorunlarının gelişmesine yol açabilir.

Evde tansiyon takibi, hastaların tansiyonlarının düzenli olarak takip edilmesini, düzenli olarak ölçülmesini ve bahsettiğimiz sağlık sorunlarıyla karşılaşma risklerini azaltmaktadır. Bu hizmetin evde sağlanması ise felçli, evden ayrılamayan hastaların basit bir işlem için hastanelere gitmesini önlemektedir.

Evde Şeker Takibi

Kan şekeri, basitçe insanların kanında bulunan şeker seviyesi olarak adlandırılabilir. İnsanlarda birincil enerji kaynağı olan şeker seviyesinin takibi çok önemlidir. Şekerin hücre içine alınımı ise pankreas tarafından üretilen insülin hormonu ile düzenlenir. Kan glukozunun yeterli ve normal seviyelerde bulunması özellikle beyin başta olmak üzere tüm organların düzgün biçimde çalışması için önemlidir.

Şeker hastalığı ya da diyabet olarak isimlendirilen sağlık problemi ise pankreasın yeterli insülin hormonu üretememesi ya da üretilen hormonun vücut tarafından kullanılamaması sonucunda ortaya çıkar. Bu durumda kişinin besinlerden kanına geçen glukoz kullanılamaz ve kan şekeri yükselir. Bu da nöropati (sinir harabiyeti), nefropati (böbreklerde hasar oluşumu), retinopati (göz retinasında hasar oluşumu) gibi önemli sorunlara yol açabilir.

Evde kan şekeri takibi hizmetimiz kan şekeri seviyesinin kontrolünü düzenli şekilde yapmanızı sağlar. Böylece hipoglisemi (düşük kan şekeri) ve hiperglisemi (yüksek kan şekeri) atakları sonucunda ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından korunmuş olursunuz.

Örneğin şeker düşüklüğü (hipoglisemi) durumunda şekerli besin takviyesi ve gerektiğinde hekim kararına göre glukoz (şeker) oranı yüksek serum takviyesi yapılarak kam şekeri normal seviyeye getirilebilir. Bu da planlı ve düzenli şeker takibi sayesinde önemli sorunlara engel olunabildiğini göstermektedir.

Benzer şekilde şeker yüksekliği durumunda doktor istemiyle hastaya insülin verilerek (evde enjeksiyon hizmeti kapsamında) şeker seviyesi normal düzeye getirilebilir. Bu uygulama da hayatı tehdit edebilensağlık sorunlarıyla karşılaşılmasını engeller.

Evde şeker takibi hastaların basit bir işlem için hastanelere gitmesini önlerken, düzenli kontroller sayesinde başka sağlık sorunlarıyla karşılaşmalarını engeller. Yani hastanın konforunu maksimum düzeyde tutar ve daha önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına engel olur. Önemli miktarda zaman ve emek tasarrufu sağlar.

Evde Saturasyon Takibi

Saturasyon tıpta kandaki oksijen doygunluğunu ifade eder. Saturasyon takibi kandaki oksijen miktarını ölçer, vücudun ihtiyacı olan oksijeni alıp almadığını anlamamızı sağlar.

Kandaki oksijen saturasyonu %90-100 aralığının dışındaysa, daha düşükse çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle saturasyon takibinin yapılması çok önemlidir. Eğer saturasyon düşüklüğü tespit edilirse, hastaya oksijen verilerek bu durum düzeltilebilir.Evde saturasyon takibi hizmetimiz ise daha önemli sağlık sorunları ortaya çıkmadan önce kandaki oksijen doygunluğunun hastanın bulunduğu yerde izlenmesini sağlar. Bu ölçüme göre hastalar gereken tedaviyi gecikmeden alabilir veya sürdükleri tedavileri buna göre şekillenebilir.

Tansiyon Takibi Neden Önemlidir?

Yaşam adına oldukça önemli bir değeri ifade eden tansiyon, kanın damar çeperlerine yaptığı basınç olarak ifade edilebilir. “Yüksek tansiyon” dediğimiz kan basıncının çok yüksek olması durumunda, hayat kalitesini düşüren sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Tansiyon herkeste vardır ve normal değerler içerisinde olduğunda yaşamın sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar. Bunun tam tersi olarak normal değerlerin dışında olan tansiyon vücuda zarar verebilir.

Tansiyonun yükselmesi halinde kişi vücudunda bazı değişiklikler hissetmeye başlar. Baş dönmesi, kalp ağrıları, kulak çınlaması, nefes darlığı ve bulanık görme bu değişikliklerden bazılarıdır.

Neden Dikkat Etmeliyiz?

Tansiyona dikkat edilmesinin birçok sebebi var. Sağlıklı yaşam ve hayat kalitemizin düşmemesi için tansiyonumuza çok dikkat etmemiz gerekir. Bunun için en önemli yapılması gereken şey, doğru bir beslenme alışkanlığı edinmektir. Obez kişilerde tansiyon rahatsızlığı daha fazla görülür. Bu tür kişilerde tansiyon takibi daha önemli bir hale gelir.

Tansiyon hastalığı böbreklerin ve kalbin tahrip olmasına neden olabilir. Tedavi edilmezse, gözler de zarar görebilir. Gözün retinası ve damarları, yüksek tansiyondan dolayı tahrip olabilir. Sadece tansiyonun yükselmesi değil, düşmesi de sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Sağlık açısından tansiyon dengesizliğinin önlenmesi gerekmektedir. Ya da nar suyu içilmesi gibi yöntemler uygulanabilir. Acil durumlarda mutlaka bir hekime başvurmak gerekir. Yüksek tansiyon ölümcül olabilir.


TAKİP EDİN
BLOG / DUYURU

Diğer Hizmetler

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN