Kulak Lavaji (Yıkama)

Kulak Lavaji (Yıkama)

Kulak kiri tıp dilindeki karşılığı “buşon” olarak bilinmekte, vücudumuzda doğal olarak salgılanmaktadır. Salgı bezleri tarafından salgılanan bu salgı, “serumen” olarak adlandırılır ve dış kulak yolu ile deri altında yer alır. Salgı, kulak zarı tarafından korunmakta ve işlevinin tamamlanmasının ardından kulak kepçesi tarafından atıldığı bilinmektedir.

Kulaklarda meydana gelen kirin ve pisliğin temizliğinde çoğu zaman kulak temizleme aparatları, kulak çöpü gibi ürünler kullanılır; ancak bu ürünlerle yapılan temizlik oldukça yanlış bir işlemdir. Serumen salgısının silinmesine, kirin ve pisliğin içeri doğru itilmesine ve kulakta duyma kaybı oluşmasına neden olabilen bu işlem uzman tarafından yapılmalıdır.

İşlemin doğru ürünlerle yapılmaması kulak zarında bakteri oluşumuna ve kulağın kaşınmasına da zemin hazırlar. Tıkanma ve iltihap gibi olumsuz durumlar oluşabilir.

Evde Kulak Temizleme Nasıl Yapılır?

Covid19 sürecinde başta kulağında işitme kaybı olan ileri yaşlı hastalarımız olmak üzere, işitme ile ilgili problem yaşayan herkes için kulak temizleme hizmeti verilmektedir. Lavaj, aspirasyon ve küret gibi uygulamaların yapılabildiği bu işlem sonrasında kulaklardaki mevcut pislik ve kirler ortadan kaldırılmış olur.

Lavaj işlemi; kulağın yıkanması ve temizlenmesi işlemidir. Kulak içindeki zararlı yapıların arındırılması, buşonun yumuşatılması gibi işlemleri içeren lavaj uygulamasında solüsyonla kulak içerisine püskürtme yapılır. Solüsyonun berrak bir görünüm almasına dek işlemin uygulanmasına devam edilir.

Aspirasyon işlemi; aspiratör cihazı ile vakumlama yöntemi uygulanarak hastanın kulağındaki zararlı birikimlerin dışarı çekilmesi işlemidir. Bu işlemle buşon yumuşatılır ve hastanın duymasına engel olabilecek bakteriler ortadan kaldırılır.

TAKİP EDİN
BLOG / DUYURU

Diğer Hizmetler

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN