Buhar ve Hava Uygulaması

Buhar ve Hava Uygulaması

Solunum sıkıntısı olan hastalar için uygun olan sıvı haldeki ilaçları buhar haline getirerek uygulama işlemine buhar/hava (nebül) uygulaması denir.

Özellikle solunum sıkıntısı olan çocuklar, KOAH ve ağır astımı olan hastalarda kullanılan ilaçlar için yapılan uygulamadır. Yapılan buhar/hava uygulaması sonucunda hasta daha rahat nefes almaya başlar.

Sağlık kabinimizde veya sizin isteğiniz ile evinizde de bu uygulamayı tecrübeli ekibimiz ile birlikte yapmaktayız.

Yaz aylarında yükselen, kış aylarında ise düşen nemi dengelemek için buhar makinesi sıklıkla tercih edilen teknolojik bir üründür. Çocuklu ailelerin, burun ve boğaz problemleri yaşayanların kullandığı buhar makinesinin hem faydaları hem de bazı zararları bulunmaktadır. Kullanım kurallarının dışına çıkılması ile tedavi etmekten daha çok zararı dokunabilecek olan buhar makinesi almadan önce bilinmesi gereken tüm detayları bu makalede inceleyebilirsiniz.


Havadaki su buharı miktarı olarak tanımlanan nem; hava koşullarına, mevsime ve yaşanılan ortama göre değişiklik göstermektedir. Yazın bunaltıcı havalara sebep olan yüksek nem oranı, kış aylarında düşer. Yazın yüksek, kışın da düşük nem oranı birtakım sağlık problemlerine sebep olabilir. Çünkü yaz mevsiminde nemli ortamlarda bakteri ve virüsler çok kolay bir şekilde yayılabilirken, kışın ise düşük nem, ciltte kuruluğa yol açtığı gibi üst solunum yolu tıkanıklığına da sebep olabilir.

Evdeki nem oranını ideal olan %30-50 aralığında tutan buhar makinelerinin bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkinliği bulunmasa da tıkanık ve kuruluğun giderilmesinde faydalı olduğu düşünülmektedir. İçerisine konulan suyu sıcak veya soğuk olarak ayarlayabilen buhar makinesi, havadaki kötü kokuları gidermek ve nemi normal seviyeye getirmek üzere programlanmıştır.TAKİP EDİN
BLOG / DUYURU

Diğer Hizmetler

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN